Jak odpalić samochód przy użyciu kabli rozruchowych?
Spadająca temperatura nie jest dobra dla akumulatorów w naszych samochodach, znacząco obniża ich efektywność działania. Jest to spowodowane reakcjami chemicznymi w nim zachodzącymi, które są mniej intensywne przy niskich temperaturach. Inaczej rzecz ujmując spada jego pojemność, a przy ogromie rozmaitych odbiorników i zaawansowaniu układów elektrycznych w samochodach, akumulatory stają się coraz mniej wytrzymałe.
Rozwiązania po rozładowaniu akumulatora
W pierwszej kolejności, kiedy mamy świadomość, że akumulator jest rozładowany należy wyłączyć wszystkie odbiorniki prądu w samochodzie, nawet to co jest wpięte do gniazda zapalniczki. Rozwiązanie takie niekiedy może pomóc by uruchomić jeszcze silnik. W przypadku, kiedy to nie pomoże, nie można długotrwale „piłować” rozrusznika, gdyż to może doprowadzić od uszkodzenia akumulatora lub samego rozrusznika. Przy wysokich mrozach oraz nowszych modelach samochodów odradza się również metod odpalania „na pych” lub „z linki”, czyli uruchamianie rozpędzonego samochodu na drugim biegu.
Najlepszym rozwiązaniem jest pożyczenie prądu z dwóch możliwych źródeł:
- Z prostownika
- Innego samochodu.
Ładowanie akumulatora przez prostownik jest bardzo czasochłonne i wymaga odpowiedniego urządzenia oraz w przypadku dużego spadku energii w akumulatorze może to nie wystarczyć.
Niewątpliwe najlepszym i najwygodniejszym rozwiązaniem jest podłączanie jednego samochodu do drugiego za pomocą kabli. W przypadku braku pomocy od innych użytkowników ruchu wiele taksówkarzy świadczy takie usługi w granicach 20 zł.
Podpięcie do innego samochodu
Należy pamiętać, że nie każdy inny akumulator będzie dobry do podpięcia, gdyż można skończyć z dwoma rozładowanymi akumulatorami. Ogólnie przyjmuje się, ze samochodowy z silnikiem Diesla powinny być podpięte do inny aut z ta samą jednostką, gdyż prąd rozruchowych silników benzynowych jest o wiele niższy. Same różnice Ampero-godzin w akumulatorach pomiędzy „dawcą” a „biorcą” powinny być jak najmniejsze.
Jak podłączyć kable
Przygotowanie samochodu
W pierwszej kolejności nie można pozwolić by auta stykały się ze sobą podczas podpinania kabli. Następnie należy wyłączyć wszystkie odbiorniki elektryczne w obu samochodach, jak również „dawca prądu” powinien wyłączyć silnik.
Podpinanie kabli
Kolejność podłączania klem ma ogromne znaczenie. Na początku należy wykorzystać czerwony kabel plusowy i podpiąć go do sprawnego samochodu. Należy przy tym bardzo uważać by druga końcówka nie dotknęła żadnego innego metalowego elementu, gdyż może dojść do zwarcia. Pamiętając o tym można następnie podłączyć drugi koniec kabla plusowego do rozładowanego akumulatora.
Czarny kabel ujemny wpinamy w pierwszej kolejności do sprawnego akumulatora.
UWAGA nie wpinamy czarnego kabla do rozładowanego akumulatora, gdyż powstające iskry mogą doprowadzić do zapłonu gazów akumulatorowych. Drugi koniec kabla idącego z minusa sprawnego samochodu podłącza się do masy (uziemienia). Najlepiej jeśli będzie to jakiś metalowy element samochodu, który nie jest lakierowany.
Odpalanie samochodu
Po prawidłowym podłączeniu kabli w pierwszej kolejności „dawca” powinien włączyć silnik. Większość producentów akumulatorów zaleca by odczekać w takim stanie do 10 minut zanim „biorca” zacznie odpalać. Rozrusznikiem, należy maksymalnie 10 sekund i w tym samym czasie kierowca w sprawnym samochodzie powinien zwiększać obroty do 1500 obr./min., Jeśli po 6 takich próbach samochód nie odpali będzie potrzebna laweta.
Odłączanie kabli
Odłączenie kabli powinno nastąpić w odwrotnej kolejności niż zostały podłączone. Czyli najpierw odpina się masę i minus w samochodzie „dawcy” następnie plus w pierwszej kolejności samochodu „biorcy”.
Po odpaleniu
Należy pamiętać, że po odpaleniu nie można wyłączyć silnika, gdyż na ponowne naładowanie akumulatora potrzebne jest nawet kilkanaście przejechanych kilometrów. Akumulator ładuje się najszybciej przy obrotach 2-3 tys obr./min. Należy przy tym wyłączyć wszystkie zbędne urządzenia elektryczne. Oczywiście w przypadku bardziej rozładowanych akumulatorów, niezbędne może okazać się ładowanie prostownikiem albo wymiana akumulatora na nowy.
Teoretycznie uruchamianie samochodu za pomocą kabli to nic trudnego, lecz należy zawsze pamiętać o zasadach bezpieczeństwa oraz przestrzegać naszych rad.
Szerokiej drogi.
Posiadanie kabli rozruchowych i umiejętność ich użycia nie raz może nas uratować. Jak wiadomo, sytuacje typu rozładowany akumulator przecież nigdy nie zdarzają się od tak, tylko niemal zawsze czekają na chwilę, kiedy naprawdę musimy ruszać w drogę. Wówczas pomoc posiadacza drugie auta, jest naprawdę nieoceniona.