Jak zwiększyć żywotność klocków hamulcowych i kiedy należy je wymienić?
Klocki hamulcowe należy uznać za części eksploatacyjne, które prędzej czy później powinny zostać wymienione. Podczas intensywnej pracy w wysokiej temperaturze klocki ulegają po prostu zużyciu. Natomiast zużyte klocki tracą swoją skuteczność, nie zapewniając odpowiedniej efektywności hamowania. Jak jednak wydłużyć żywotność klocków hamulcowych? Czy jest to w ogóle możliwe? Kiedy wymiana klocków jest nieunikniona?
Żywotność klocków hamulcowych zależy od Ciebie
Czasami zdarzają się nagłe awarie klocków hamulcowych, którym nie sposób zapobiec. Dochodzi do nich na przykład wskutek kolizji. Niemniej jednak są to bardzo rzadkie przypadki. Przeważnie wymiana klocków jest konieczna przez ich zwyczajne zużycie. Jak się okazuje, o tym jak szybko klocki ulegną zużyciu, decyduje przede wszystkim kierowca. Po części o żywotności tego podzespołu kierowca decyduje już podczas zakupu klocków. Wybór wysokiej jakości części gwarantuje zdecydowanie dłuższe użytkowanie całego układu hamowania. Nie zapominajmy, bowiem, że klocki ściśle współpracują z tarczami hamulcowymi.
Kolejna kwestia to styl jazdy kierowcy. Hamując często oraz bardzo gwałtownie, kierowca skraca żywotność klocków hamulcowych oraz innych części układu hamulcowego. O wiele lepszym rozwiązaniem jest hamowanie łagodne. Oczywiście sporadyczne gwałtowne hamowania nie zrobią krzywdy dobrym klockom hamulcowym, jednak, jeśli kierowca ma tendencję do powtarzania takich zachowań, niestety nie pozostanie to bez wpływu na kondycję klocków.
Kiedy należy wymienić klocki hamulcowe?
Nie sposób wskazać, po jakim konkretnie czasie klocki hamulcowe wymagają wymiany. Jak bowiem wykazano już wcześniej, jest to kwestia bardzo indywidualna. Jeżeli klocki są zużyte, z pewnością dadzą o tym znać. Przede wszystkim zauważalna jest gorsza efektywność hamowania. Wydłuża się droga hamowania pojazdu. Należy podkreślić, że początkowo wydłuża się ona nieznacznie, przez co czasami trudno zauważyć ten objaw zużycia klocków. Wskazana jest uważność kierowcy, aby mógł on wykryć zużycie elementu wystarczająco wcześnie, zanim zacznie ono stanowić realne zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy.
W nowoczesnych samochodach kierowcę wyręcza czujnik, który sygnalizuje zużycie klocków hamulcowych. W sytuacji takiej po prostu zapala się określona kontrolka. Niemniej jednak czujniki bywają zawodne, dlatego tak czy inaczej warto obserwować drogę hamowania. Ponadto, nie należy również bagatelizować żadnych dźwięków wydawanych przez hamulce. Charakterystyczne pisk oznacza prawdopodobnie, że klocki hamulcowe są już nadmiernie wytarte.
O proszę, o tym, że klocki hamulcowe wymagają systematycznej wymiany to wiedziałam doskonale, ale że można zwiększyć ich żywotność to nie miałam pojęcia. Interesujący i bardzo konkretny wpis warty przeczytania.