Jaka jest funkcja filtra kabinowego i jak często trzeba go wymieniać?
Kierowcy, którzy dbają o regularne serwisowanie swojego samochodu z pewnością zdają sobie sprawę z konieczności wymiany filtra kabinowego. Dokonują tej czynności regularnie, często przy okazji wizyty w warsztacie. Jakie jednak są najważniejsze funkcje filtra kabinowego, gdzie jest umiejscowiony i dlaczego powinno się dbać o jego wymienianie?
Filtr kabinowy – gdzie jest umiejscowiony i za co odpowiada?
Główną funkcją filtra kabinowego jest utrzymywanie czystości powietrza wewnątrz samochodu. Do jego zadań należy zatem zatrzymywanie kurzu, pyłków roślin i innych zanieczyszczeń, które mogą dostać się do wnętrza auta przez układ wentylacyjny. Dodatkowo filtr kabinowy zapewnia właściwą pracę klimatyzacji, a także chroni przed nadmiernym parowaniem szyb i przedostaniem się nieprzyjemnych zapachów do wnętrza samochodu. Jak więc widać jest on niezwykle ważny, zapewnia bowiem komfort podróżowania, a także chroni drogi oddechowe pasażerów przed wdychaniem zanieczyszczeń.
Gdy już zdajesz sobie sprawę z konieczności zadbania o czyste powietrze w aucie, warto dowiedzieć się, gdzie jest filtr kabinowy i jak się do niego dostać. W większości samochodów jest on umiejscowiony w okolicy schowka lub deski rozdzielczej od strony fotela pasażera. W niektórych pojazdach może on jednak znajdować się pod maską, w pobliżu podszybia. Trzeba pamiętać, że to gdzie znajduje się filtr kabinowy zależy od konkretnego modelu pojazdu, dlatego warto zajrzeć do instrukcji lub poszukać informacji w Internecie. W większości samochodów jego znalezienie będzie jednak bardzo proste i nie zajmie dużo czasu.
Jak wymienić filtr kabinowy?
Kiedy już uda się zlokalizować filtr kabinowy, jego wymiana nie powinna być dużym problemem. W niektórych pojazdach do jego wyjęcia konieczne będzie odkręcenie odpowiedniej osłony. Gdy już to zrobisz będziesz mógł wyjąć filtr. Warto wtedy poświęcić chwilę na dokładne oczyszczenie dostępnych elementów układu wentylacyjnego. Następnie możesz włożyć nowy filtr, dokładnie sprawdzić czy znajduje się we właściwym położeniu i zakręcić usuniętą wcześniej część obudowy. Większość kierowców będzie w stanie przeprowadzić całą operację samodzielnie w kilka lub kilkanaście minut. Jeśli jednak masz problem z którąś z czynności, warto pamiętać, że w Internecie możesz znaleźć szczegółowe poradniki opisujące jak wymienić filtr kabinowy w konkretnym modelu pojazdu.
Co Ile wymieniać filtr kabinowy?
Ostatnią ważną kwestią wymagającą wyjaśnienia jest to, jak często powinno się wymieniać filtr kabinowy. Większość producentów zaleca robić to przynajmniej raz w roku. Jest to jednak zależne od warunków w jakich najczęściej używany jest samochód. Jeżeli bowiem często poruszasz się po nieutwardzonych drogach lub zanieczyszczonych miastach, narażasz filtr na działanie większej ilości zanieczyszczeń, co przyspiesza jego zużycie. Warto wtedy rozważyć zakup nowej części dwa razy w roku. Widać więc, że to, co ile wymiana filtra kabinowego będzie konieczna, jest kwestią indywidualną. Bardzo ważne jest jednak, byś nie zaniedbywał tej czynności, jeżeli zależy Ci na zdrowiu i komforcie podróżowania.