Naprawa uszkodzonej szyby samochodowej. Jak naprawić szybę w aucie?
Jedziesz sobie spokojnie dobrze znaną Ci drogą w słoneczny dzień, ruch jest spory, ale to nic nowego. Cały czas z naprzeciwka mijają Cię samochody i pewnym momencie słyszysz głośny dźwięk uderzenia. Rozglądasz się intuicyjnie po samochodzie i po chwili już wiesz, co się stało. Wystarczy niewielkich rozmiarów kamień znajdujący się na drodze, który po spotkaniu z bieżnikiem samochodu zyskuje ogromną energię i niczym pocisk trafia w Twoją szybę. Niestety pozostawia po sobie ślad. Jeśli ślad ten jest niewielki i stanowi wyłącznie drobny odprysk na szybkie naszego pojazdu to nie ma powodu do zmartwień – szyba nadaje się do uratowania. Nieco inaczej sytuacja wygląda w momencie, gdy uderzenie kamienia spowoduje rozbicie szyby i powstanie tzw. pajączka pęknięć.
W tym drugim przypadku prawo wymusza na kierowcy wymianę uszkodzonej w ten sposób szyby na nową. Jeśli pęknięcie jest widoczne i może doprowadzić do osłabienia struktury całej tafli szkła, to jesteśmy zobowiązani do wymiany szyby. W praktyce jeśli pęknięcie jest widoczne gołym okiem i znajduje się w miejscu, gdzie może rzeczywiście stanowić zagrożenie, policjant podczas kontroli ma prawo odebrać nam dowód rejestracyjny. Diagnosta na Stacji Kontroli Pojazdów również może nam odmówić podbicia przeglądu w przypadku, gdy na naszej szybie pojawiło się pęknięcie. Są oczywiście na rynku dostępne różnego rodzaju narzędzia oraz rozwiązania pozwalające na naprawę szyby, jednak nadal podkreślamy, że mają one sens bycia w przypadku drobnego odprysku na szybie. Tylko wtedy możemy próbować ratować naszą szybę i w ten sposób uniknąć jej wymiany na nową.
Klejenie szyby samochodowej
Pojęcie klejenia szyby samochodowej jest pojęciem lekko na wyrost. Wszelkie naprawy ubytków w szybach samochodowych sprowadzają się do uzupełnienia powstałego odprysku za pomocą specjalnej mieszanki żywic. Warto skorzystać z tego rozwiązania w sytuacji, gdy jest szansa na uratowanie szyby w naszym samochodzie. Warto wtedy udać się do specjalisty, który z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi najpierw przygotuje samo miejsce, a następnie odpowiednio je zabezpieczy. Dzięki szybkiej interwencji i starannie wykonanej naprawie możemy jeszcze wiele lat cieszyć się w pełni bezpieczną szybą w naszym samochodzie.
Warto również zaznaczyć, że czasem nawet mały odprysk pozostawiony sam sobie może doprowadzić do pęknięcia całej szyby. Wystarczy nieco wody, spory mróz i zatrzymująca się w pęknięciu, zamarzająca woda bardzo szybko „dokończy” naszą szybę i zmusi nas do wymiany na nową.
Porysowana szyba samochodowa
Sporym problemem dotyczącym szczególnie czołowej szyby naszego samochodu mogą być powstałe podczas użytkowania rysy oraz drobne odpryski. Z czasem ich ilość sprawi, że szyba przestanie przypuszczać odpowiednią ilość światła, a wszelkie niedoskonałości na jej powierzchni zaczną je odbijać w taki sposób, że prowadzenie może stać się bardzo uciążliwe. Warto wtedy znaleźć specjalistę, który dysponuje w swoim warsztacie maszyną polerską, odpowiednim padem oraz tlenkiem ceru. Po kompleksowym wypolerowaniu naszej szyby za pomocą wspomnianych narzędzi będziemy mogli nadal cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą w każdych warunkach.