Zamienniki i oryginalne części samochodowe – czym się różnią?
Dostępne w sklepach motoryzacyjnych części samochodowe to tak zwane zamienniki oryginałów. Czy oznacza to, że są to auto części gorszej jakości od tych, które producent pojazdu montuje w fabryce? Jakie są rodzaje części zamiennych do samochodów? Tego i wiele więcej dowiesz się z poniższego artykułu.
Oznaczenia części samochodowych
Zacznijmy od tego, jak wyglądają oznaczenia, które możemy znaleźć na częściach samochodowych. Najczęściej spotykane oznaczenia zgodne z międzynarodowymi standardami, to:
- OE – części sygnowane logo producenta samochodu, dla którego są przeznaczone. Innymi słowy, są to części oryginalne.
- OEM – oryginalne części, które sygnowane są logo producenta zewnętrznego, a nie producenta samochodu.
- OEQ – czyli części zamienne o jakości potwierdzonej testami i certyfikatami, dorównujące częściom oryginalnym.
- AM – klasyczne zamienniki, nieposiadające certyfikatów zgodności z oryginałem. Nie oznacza to jednak, że nie mogą się cechować równie wysoką jakością.
Mówiąc krótko, część oznaczone OE i OEM są uznawane za oryginalne, a OEQ i AM za zamienniki. Formalne różnice między tymi dwoma grupami dotyczą:
- posiadania certyfikatów (lub nie),
- marki producenta,
- rekomendacji producentów samochodowych.
Części klasy AM zwykle są produkowane przez mniej renomowane firmy, nie posiadają certyfikatów ani rekomendacji. Za certyfikat czy rekomendację producent zamienników musiałby zapłacić, wrzucając to w końcowy koszt produktu. Z tego powodu części oznaczone jako AM bywają nawet o 60% tańsze niż części oryginalne. Jednocześnie nie muszą ustępować oryginałom pod względem jakości.
Kiedy można używać zamienników, a kiedy lepiej pozostać przy oryginalnych częściach?
Zdania na temat tego, kiedy decydować się na oryginalne części, a kiedy można sobie pozwolić na zamienniki, są bardzo podzielone. Można jednak pokusić się o stworzenie listy ogólnych wskazówek, które pomogą podjąć decyzję na temat tego, jakie części warto kupić:
- Wymieniając układ lub podzespół, zawsze kompletuj części od jednego producenta. Jeżeli jedna część jest oryginalna, pozostałe również powinny takie być.
- Zamienniki spokojnie możesz kupować do samochodów z dużym przebiegiem oraz do starszych pojazdów (ich wartość na tym nie ucierpi, a Ty zaoszczędzisz). Wyjątek stanowią modele kolekcjonerskie.
- Nowe oraz kilkuletnie samochody dobrze jest naprawiać używając oryginalnych części. Pozwala to na zachowanie faktycznej wartości pojazdu przez dłuższy okres.